Perle & tea

Perle & tea što bi značilo “Perle i TI” ali može i “Perle i čaj” međutim prilikom registracije obrta svi su čitali kao ime “TEA” što mi je bilo baš simpatično pa sam rekla zašto NE nećak mi se zove Teo pa nek se onda i moj obrt zove Perle & Tea.

Zašto otok Susak

Pa odrasla sam na pješčanom otoku Susku u Kvarnerskom zaljevu, udaljenom od kopna, bez vozila i zagušljivog zraka a okruženim prekrasno čistim Jadranskim morem.

Zašto Perle

Ako ste ikada vidjeli kako izgleda narodna nošnja otoka Suska onda znate da je šarena, ukrašena šarenim perlama i da je proglašena najkraćom narodnom nošnjom koja se nosi na svim bitnim i svečanim događajima na otoku. I sama sam imala priliku nositi ručni rad svoje nona (baka) a i prisustvovati u izradi, pomno biranju boja te usklađivanju materijala jer što je šarenija to je bolja i svečanija.

Nasljedstvo

Moja nona (baka) osim što je šivala nošnju za nošenje za odrasle i djecu, šivala je nošnju i oblačila lutke. E pa jednu lutku u nasljeđu imam i ja u izlogu svog poslovnog prostora u Zagrebu. Međutim nošnja je drugačija nije šarena već plava ili crna kako ju tko već zove ja volim reći “svakodnevna” ili “radnička”. Neke žene su takvu vrstu odjeće nosile svakodnevno i nikada se nisu odrekle, dok su neke odbacile takav stil odijevanja i prebacile se na moderan stil oblačenja (suknje,majice,hlače…i sli.)

Zašto sam izabrala “svakodnevnu” nošnju

Mene ta nošnja podsjeća na snažnu ŽENU.

Ženu koja je radnica, majka, baka, sestra, netko snažan a opet nježan, koja zna šta želi i šta može, na što je sve spremna, šta je sve prošla, koja iza svakog pada ustane jača, koja nema ništa pa ima sve, koja živi punim plućima, brižna i puna razumijevanja, zabavna, društvena, komunikativna, povučena a opet pristupačna, žena koju vjera pokreće i osnažuje, stup obitelji.

Logo: žena sa šalicom

Želja mi je bila pružiti svakoj ženi odmak od svakodnevnice, vrijeme za sebe, opuštenu atmosferu, druženje i upoznavanje s drugim ženama, razgovoru i razmjeni iskustva ili podjeli pokojeg životnog savjeta. Priuštit malo mira od društvenih mreža koje su koliko dobre toliko i loše, nisam ni mislila da će na radionicama zaboraviti na vrijeme na mobitel sjete se samo ako žele poslikati svoj rad ili zabilježiti trenutak, što me baš veseli. Krenula sam od sebe iako je Zagreb pun događanja tražila sam mjesto na kojem ću sama ili s nekom prijateljicom, kolegicom, mamom, sestrom, kumom… posjetiti bez puno buke, vike, šušura…Trebalo mi je mjesto na kojem ću popiti kavu/čaj a opet cijenovno prihvatljivo, nešto kreativno a ne svakodnevno.

Čaj: je mnogo više od običnog napitka – kroz povijest i različite kulture, postao je simbol gostoprimstva, rituala i mira. Njegova priča počinje prije više od 5.000 godina u Kini, gdje legenda kaže da je car Shen Nong slučajno otkrio čaj kada je lišće čajevca upalo u njegovu posudu s vrućom vodom. Od tada, čaj je osvojio svijet, prelazeći kontinente i razvijajući se u brojne sorte i oblike – zeleni, crni, bijeli, biljni i mnogi drugi.

U mnogim kulturama, ispijanje čaja simbolizira vrijeme za opuštanje i uživanje. Japanski čajni obred, na primjer, vrlo je sofisticiran i poštuje svaki detalj, naglašavajući prisutnost u trenutku i poštovanje prema prirodi. U Engleskoj, poslijepodnevni čaj (afternoon tea) postao je društvena prilika, dok su biljni čajevi u Europi i diljem svijeta poznati po svojim ljekovitim svojstvima i učinku na zdravlje.

Čaj sadrži prirodne antioksidanse i mnoge spojeve koji blagotvorno djeluju na tijelo i um. Zeleni čaj, na primjer, poznat je po antioksidansima koji podržavaju zdravlje srca, dok čaj od kamilice smiruje i pomaže pri opuštanju. Čaj ne pruža samo fizičke dobrobiti, već stvara ritual, često služeći kao trenutak za opuštanje i povezivanje s drugima ili sa sobom.

I danas, šalica čaja ima posebnu moć – može nas vratiti u trenutak, u dom, ili čak u prirodu. Bilo da se pije uz društvo ili u osami, čaj nam donosi mir i podsjeća nas da usporimo, udahnemo i uživamo u sadašnjem trenutku.

perle u šalici
Shopping Cart
Scroll to Top